člen specializované ZO
chovatelů výstavních morčat

CHS AVENGER CAVIA

Informační systém ChovIS

O morčatech

KOŽNÍ ONEMOCNĚNÍ

SVRAB

je infekční parazitární kožní onemocnění způsobené samičkou zákožky svrabové, jejíž larvy žijí ve svrchních vrstvách kůže, kde si hloubí chodbičky a živí se tkáňovým mokem. Do těchto chodbiček kladou vajíčka, která se vylíhnou a způsobují další zhoršení onemocnění. Může vést až k úhynu morčete. Může být zaměněn s plísní a to i zkušenými chovately.

Příznaky: vypadávání srsti, tvorba stroupků a lupů, výrazná svědivost. Morče se úporně drbe, křeče, točení v kruhu, otírání o předměty.

Je důležité vyhledat veterinární pomoc!!!

Veterinář morčatům píchne injekci například Ivomecu. Injekce je podána 2× až 3× v cca 10ti denních intervalech.

Klec a vše v ní vyčistíme, vydesinfikujeme, po každém styku s morčetem si mejeme ruce!!! Máme-li více morčat, nemocná oddělíme a léčíme všechna, kapkou Ivomec nebo Stronghold za krk na kůži, opakujeme 3× cca po 10ti dnech.

Svrab je přenosný zřejmě částečně na člověka. Nejspíš ale záleží na typu. Zpravidla se projevuje svěděním kůže a zrudnutím na více místech. Je léčitelný mastmi a je vhodné navštívit kožního lékaře, abyste se vyhli nepříjemnému případnému rozšíření.

PLÍSEŇ

nejčastěji začíná na nose, okolo uší, očí i na packách jako změna na kůži spojená s vypadáváním srsti, převážně nesvědivá, později rozšiřující se na trup a končetiny, nepravidelné řídnutí srsti, šupinky, zarudnutí kůže, lámání chlupů.

Objevuje se především u mladých nebo stresovaných jedinců (časté transporty, březosti, poporodní období, onemocnění, aj). Imunitní systém zdravých zvířat udrží infekci pod kontrolou. Při březosti, stresu nebo jiném onemocnění se spory plísní aktivují a propukne onemocnění.

POZOR!!! Přenosné na člověka!!!

Morče okoupeme v šamponu Imaverol (od vet.), nebo NIzoral, nebo Clorexyderm – namočíme, napěníme, za 10min působení opláchneme, opakujeme po 3 dnech aspoň 4×. Lokálně postižené místo 2× denně otřeme 3% Peroxidem a namažeme Lamisil krém, Canesten či Clotrimazol. S léčbou pokračujeme ještě aspoň 2 týdny po vymizení příznaků!!!

Klec a vše v ní umyjeme, vydesinfikujeme přípravkem na bázi chloru. Při každém styku s morčátky si umýváme ruce. Látky, deky a jiné, kde se morčátko pohybovalo je nutno prát v teplotě nad 50°C.

Léčíme všechna zvířata v chovu! Nemoc je vysoce nakažlivá!!!

PORODERMATITIDA

je onemocnění kůže, svalů, šlach a kostí. Jedná se o poměrně častý zdravotní problém u morčat a králíků, morčata mají problémy především na hrudních končetinách.

Hlavní příčinou pododermatitídy je poranění chodidla zvířete v důsledku nadměrného tlaku. V postiženém místě může postupně docházet ke ztrátě ochlupení a vzniku mozolů. Při vážnějším postižení vznikají otevřené infikované bolestivé rány. Zánět se může rozšířit na hluboké tkáně, jako jsou šlachy a kosti.

Co ji způsobuje? Chov na mokrém podkladu (například mokrá podestýlka). Dochází totiž ke změkčování kůže končetin, nadváha a obezita a s tím spojená větší zátěž končetin, nedostatek pohybu v malé kleci, oděrky z drsných, nerovných nebo drátěných podlah, špatná hygiena, nedostatek vitamínu C v potravě morčat.

Toto onemocnění je velmi bolestivé, morčata se nerada pohybují, často poléhávají, naříkají. Prevence spočívá v chovu morčat v čistém a suchém prostředí, na měkké podestýlce a v zabránění obezity.

Léčba zahrnuje ošetření lokální – omývání, dezinfekce postižených končetin, používání antibiotických mastí a aplikace antibiotik. Současně zvířata přemístit na měkkou podestýlku.

ABSCES

jedná se o běžné onemocnění způsobené infekcí bakteriemi, nejčastěji se objevují pod krkem morčete a jsou naplněny hnisem. Bakterie se mohou rozšířit i přímo do krve s následným vznikem sepse, nebo do plic se vznikem zápalu plic.

Je důležité vyhledat veterinární pomoc!!!

Nejefektivnější léčba je chirurgické otevření abscesu, vypuštění hnisu a výplach antibiotiky. Dále je nutná buď lokální léčba zásypy (Aureozásyp, Framykoin zásyp apod.) nebo celková antibiotická léčba. Nasazení antibiotik by měl určit vždy veterinární lékař, a postižené zvíře je vhodné po dobu léčby izolovat.

PARAZITICKÁ ONEMOCNĚNÍ

VŠENKY

žlutobílí, 1–2 mm velcí parazité, se pohybující se v srsti, morče se nadměrně škrábe, může mu začít vypadávat srst. Všenky se živí kožním mazem a šupinkami a člověka nenapadají. Nejsou přenosné na člověka ani další domácí zvířata. Jsou pro jednotlivé druhy zvířat specifické.

Nejlepší řešení, jak se všenek zbavit, je návštěva veterináře. Ten aplikuje kapky, nebo injekci. Na tu je třeba přijít ještě jednou po týdnu. Vždy je důležité vydezinfikovat i prostředí.

Léčbu provést u všech zvířat v chovu!!!

Klece a veškeré vybavení vystříkat antiparazitárním prostředkem BioKill. Opakovat po 5–7 dnech 3–4×. Je nutné vyměnit podestýlku a vyčistit i domek nebo hračky. Po aplikaci injekce hmyz zahyne a odpadá do podestýlky, kterou opět vyměníme.

VŠI

Veš, tedy parazitický hmyz s bodavým sacím ústrojím, je u morčete vzácným hostem. Existují dva druhy, které cizopasí u těchto hlodavců. Vši žijí jen v srsti a na povrchu kůže a to znamená, že jsou snadno dosažitelní jakýmikoliv protihmyzími přípravky. Fungují spreje či pudry s pyrethroidy (BioKill a spol.), fipronil (Frontline sprej a jiné), z lepších věcí především imidakloprid – Advantage spot-on. U veterináře se dá morče ošetřit ivermektinem a to buď injekčně, nebo jako „spot-on“ na lysinku za uchem. Protože žádný lék není schopný zničit hnidy, pokud má použitý přípravek krátkou dobu působení, je potřeba za 14 dní aplikaci ještě jednou zopakovat.

Léčbu provést u všech zvířat v chovu!!!

Klece a veškeré vybavení vystříkat antiparazitárním prostředkem BioKill. Opakovat po 5–7 dnech 3–4×. Je nutné vyměnit podestýlku a vyčistit i domek nebo hračky.

BLECHY

bezkřídlý, krevsající hmyz, jenž parazituje u řady suchozemských savců, na morče ho může přenést kočka nebo pes. Blechy morče nutí drbat se a zablešení morčete může vést ke ztrátě srsti a k chudokrevnosti.

Pokud se morče drbe, pročešeme srst např. nad bílím papírem a pokud na něj napadají malá černá zrnka, která se po namočení vodou zvbarví do červena, jedná se o bleší trus.

Léčbu provést u všech zvířat v chovu!!!

Morče, klece a veškeré vybavení vystříkat antiparazitárním prostředkem BioKill. Opakovat po 5–7 dnech 3–4×. Je nutné vyměnit podestýlku a vyčistit i domek nebo hračky. Po aplikaci injekce hmyz zahyne a odpadá do podestýlky, kterou opět vyměníme.

RESPIRAČNÍ POTÍŽE

Rým – způsobená bakteriemi (hnisavé výtoky z nosu) se může šířit nejen mezi morčaty, ale přenos je možný i na králíky, potkany, krysy, psy a kočky. Sám člověk může při těžkých bakteriálních zánětech plic nakazit své morče. Chřipka nebo nachlazení se na morčata nepřenáší, protože se jedná o onemocnění virového charakteru, při kterém virus morče neinfikuje.

Nejběžnějšími příčinami nachlazení jsou průvan a chlad v kombinaci s vlhkem. Prvním příznakem onemocnění je mokrý čenich. Okamžitě morče přeneste do místnosti s pokojovou teplotou. Pakliže se nachlazení začne projevovat vážnější formou, například chraplavým dýcháním a výtokem z nosu, hrozí zápal plic a jedinou pomocí bude léčba antibiotiky, které vám předepíše veterinář.

Kýchání – občasné se považuje za normální, častější může být způsobeno prašným senem, pilinami, průvanem a samozřejmě infekcí. Často ve spojení se zánětem spojivek.

Kašel – objevuje se při postižení průdušnice a průdušek.

Nosní výtok – od průhledného k hnisavému (bakteriální infekce). Vyskytuje se jak při postižení oblasti nosu a dutin, tak zánětech plic.

NAVŠTIVTE VETERINÁŘE!!!

CHS AVENGER CAVIA

Informační systém ChovIS