člen specializované ZO
chovatelů výstavních morčat

CHS AVENGER CAVIA

Informační systém ChovIS

O morčatech

Morče nejlépe „ochočíte“ když jej budete brát často do rukou, pohladíte jej a budete na něj klidně mluvit, budete mu dávat zeleninu z ruky. Některému to může trvat dva týdny, některému dva měsíce. Bydlení morčete byste měli umístit do místnosti, kde je běžný ruch domácnosti, tak si nejlépe zvykne, na nové členy rodiny.

Morče je společenský tvor, velmi rádo si hraje, potřebuje parťáka stejného pohlaví, aby nesmutnilo a dožilo se spokojené vysokého věku. Morče si neumí samo vytvořit vitamin C. Proto je nezbytné dodávat mu je ve stravě i mimo ni jako doplněk. Můžete mu vitamin C třeba rozpustit ve vodě. Nejvíce si pochutnají na zelenině a ovoci.

Chrup

Morčatům zuby nepřetržitě rostou, proto by měla mít neustále co hlodat, aby se zuby pravidelně „opotřebovávaly“. Dlouhé zuby morčeti vadí při žraní a musí být zkráceny odborně veterinářem. Morčata si obrušují zuby tvrdou stravou – vhodné větvičky na okus, seno, případně morčeti můžete poskytnout hračky sloužící k okusu.

Česání

Většinou se o srst po stará morče samo. V době línání jej můžete kartáčovat jemným kartáčem. Pro některá morčata je česání velmi příjemné a ráda si to užívají, zároveň tato činnost slouží jako masáž kůže. U dlouhosrstých plemen je česání jedinou možností, jak předejít smotkům chlupů.

Koupání

Na koupání je třeba morče navyknout, aby pro něj bylo příjemné. Pro bílá morčata, která mívají zažloutlou srst, použijeme při koupání bělicí šampón či gel. Na morčata s barevnou srstí bělicí přípravky nepoužíváme – mohou způsobit, že barva vybledne. Používat můžeme kosmetiku určenou pro psy nebo šampóny pro hlodavce. Skinny morče koupat nemusíme, stačí čas od času otřít dětským vlhčeným ubrouskem. Podle potřeb jedince, pokud se mu tvoří suché šupinky, můžeme namazat Excipial U Lipolotio.

Jak na koupání morčete? Morče dáme do připravené nádoby na mytí, kam jsme předem umístili neklouzavou podložku. Namočíme morče vlažnou vodou, napěníme šamponem, lehce promasírujeme na zádech i na bříšku, nikdy nemáčejte hlavu – hrozí zde komplikace včetně vdechnutí vody. Vymyjeme ze srsti všechny mydliny. Nezapomeňte srst po koupání vysušit ručníkem. Nezapomeneme vytřít uši (ale jen ty části, které jsou vidět).

Dlouhosrstá rovnosrstá plemena při fénování pročesáváme proti směru růstu srsti hřebenem. Kudrnáčkům srst pouze nadzvedáváme prsty. Pro podporu prstýnkovaté struktury srsti můžeme na suchou srst použít přípravky na upevnění textury srsti a „namačkáme“ lokny. Tyto přípravky obsahují většinou lanolinový či olivový olej, který brání zacuchávání srsti, podporuje její růst a kvalitu, ale neobsahuje žádná zakázaná tužidla ani laky. Po vysušení a finální úpravě ještě zkrátíme drápky.

Drápky I drápky neustále rostou. K obrušování může docházet přirozenou cestou, např. na hrubé podlaze, nebo zastřiháváním drápků. Ke zkracování můžete použít speciální kleště na stříhání drápků nebo speciální nůžky. Pokud si nevíte se stříháním drápků rady, poradí veterinář.

Jak na stříhání drápků u morčat? Na klín si položme ručník a vezměme si na něj morčátko. Z klína morče zvedněme tak, abychom si ho zády přitiskli na naše břicho. Pokud si chceme být stoprocentně jistí, že morčeti neublížíme, přizvěme si pomoc. My můžeme přidržovat morčátko a druhý člověk bude opatrně drápky stříhat. Drápek se stříhá kousek za žilkou. Ne rovně, ale mírně šikmo, aby se drápek při pohybu dotýkal země celou plochou. V případě, že střihneme v místě, kde vede cévka vezměme připravený kousek vaty a dezinfekci. Drápek morčeti ošetřeme a vatu na drápku chvíli nechejme, abychom krev pomohli zastavit. Nemusíte se bát, nejedná se o nic vážného. Krev po chvilce téct přestane. Co způsobí přerostlé drápky? Jestli stříhání drápků u morčat nebudeme dělat pravidelně, hrozí, že jim drápky přerostou. To při chovu morčat pak znamená zdravotní problémy. Přerostlé drápky poznáme lehce, jsou zakroucené a morčeti rostou do packy. Morče má obtíže při chůzi, kulhá a častěji polehává. Při chovu morčat mohou být přerostlé drápky velmi bolestivé. Tím, že morče má dlouhé drápky zatočené, zarývají se mu do polštářků pacek. V pacce mohou dokonce i zarůst. Místo pak může začít ošklivě hnisat.

Jak poznáte samce od samice..? Samičky mají pohlaví ve tvaru jasného písmene Y. Pokud je „Y“ nejasné, nebo je někde něco navíc, je to chlapeček (nad horní vidličkou písmene Y mají malou nevýraznou tečku). U dospělých jedinců jsou rozdíly více znatelné.

Péče o starší samce Starším samcům se může v oblasti análního otvoru hromadit zbytky trusu a mohou zde ulpívat hobliny. Mladí samci si to dokážou vyčistit sami, starší již nikoliv. Je proto dobré pravidelně tuto oblast čistit. Umývám většinou vlažnou vodou a dětským olejíčkem na zjemnění.

Každé morče má na konci hřbetu u zadku mazovou žlázu, která má za úkol produkovat maz. Většina morčat si mazovou žlázku umí vyčisti sama, starší morčata si jí nemusí vyčistit. Maz má většinou nahnědlou až načernalou barvu. Pomocí vatičky na špejli a dětského olejíčku důkladně vyčistíme.

CHS AVENGER CAVIA

Informační systém ChovIS